Size bir telefon kadar yakınız
0232 484 4422
Dil Seçin
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Temayla gelen kısakodlarla aşağıdaki gibi soru cevap kombinasyonları yapabilirsiniz.
Matbaa Nedir?
Matbaa yazı, resim veya şekilleri, kağıt, deri, kumaş gibi malzemeler üzerine özel bir surette basarak çıkaran ve birden çok nüsha haline getirilmesini sağlayan makine veya sistem. Baskı makinesi diye de bilinen matbaa, Arapça asıllı bir kelimedir. Basım evi, basım yeri, baskı aleti gibi anlamlarda kullanılmaktadır.
Ambalaj Nedir?
Ambalaj, içerisinde yer alan ürünü, ürünün yapısına ve şekline göre en iyi şekilde koruyan, temiz kalmasını sağlayan, taşınmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda ürünün tanıtımını yapan ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kağıt, karton, cam, plastik vb. malzemelerden yapılmış dış örtülerdir. Kısaca ambalaj; içerisinde ürün bulunan koruyucudur.
Ambalaj Nerelerde Kullanılır?
Ambalaj kullanımı, yaşamış olduğu değişimlerin ardından günümüzdeki halini almıştır. Ambalajlar ilk başlarda tahta fıçı, sandık, toprak kaplar, deri tulumlar ve çuvallardan oluşmaktaydır.
UV Ofset Baskı Nedir?
U.V. (ultraviole) baskı tekniği, güneş ışığına dayanlıklı ve kuruma süresi az olan bir baskı tekniğidir. Boyanın 1 saniyeden daha kısa sürede inmesiyle birlikte kuruma süresi çok azdır ve güneş altında solma gibi sorunları ortadan kaldırır. UV Baskı sudan etkilenmez ve standart (konvansiyonel) ofset baskı ile basılan ürünlere göre daha kalitelidir.
Sıcak Yaldız Baskı (Varak Baskı) Nedir?
Matbaada kullanılan baskı sistemlerinin birbirinden farklı özellikleri, farklı çalışma ve uygulama alanları olduğu gibi, farklı materyaller üzerine baskı gerçekleştirme ve çeşitli türde baskı yapabilme özellikleri de vardır. Günümüzde tipo baskı sistemi, normal tire ve trikromi işleri basmakta kullanılmamakta kesim, piliyaj, perforaj, kırım, gofre, numaratör baskısı ve sıcak yaldız baskı gibi işlerde kullanılmaktadır. Sıcak yaldız baskı diğer hiçbir baskı sistemiyle gerçekleştirilemez. Bu nedenle günümüzde hala tipo baskı makinelerine küçük eklemeler yapılarak sıcak yaldız baskı gerçekleştirilir.
UV Lokal Lak Baskı Nedir?
Lak, serigrafi baskı yöntemi ile baskı yüzeyine uygulanan, ürünün parlak ve çekici görünmesini; aynı zamanda dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan bir uygulamadır. UV (Ultraviyole) lak olarak da adlandırılır. Lak uygulanmış kağıt yüzeyi nem, güneş ışığı, çizilme ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasına karşı dayanıklıdır. Diğer kaplama yöntemlerine (selofan, vernik) kıyasla en parlak görüntüyü lak verir.
Dijital Baskı Nedir?
Dijital baskı, kelime anlamı olarak baskının bilgisayar destekli dijital ortamlarda gerçekleştrilmesi demek. Geleneksel baskı teknolojilerinin aksine dijital baskıda sabit görüntülü bir baskı kalıbına ihtiyaç duyulmaz. Diğer bir deyişle bilgisayar ortamında yer alan bir dosyanın baskı kalıbı olmadan görüntüyü işleyebilen makinelerle basılması ilkesine dayanarak çalışır.